top of page

    Талановиті і творчі вчителі працюють у нашому ліцеї, які пишуть не тільки вірші а й цілі книги, в яких описують історію нашого краю.

    Як тільки задзвонить до заутрені, то з усіх кінців села, хуторів народ починав рухатися до церкви – хто пішки, а хто возом. Дітей теж брали з собою, дома нікого не залишали. На богомілля ішли до Свято-Успенської церкви яка стоїть у центрі села. А після богослужіння умиротворені розходяться та роз’їжджаються по своїх домівках. А дехто по декілька чоловік тихенько простують лісовими стежками до своїх хуторів або ідуть понад хвилястою річечкою, яка протікає через село, хутір Чухове, урочища Жовенку, Кут, Подріччє, мальовничий куточок Гало.

   Знайомимося з географічним положенням нашого села. Розташоване в північно-східній частині Рівненської області за 133 км від обласного центру, серед мальовничих лісових масивів в північній частині Рокитнівського району, за 2 км від центру смт. Рокитне і залізничної станції Рокитне-Волинське, з яким з’єднане автошляхом.

   

Природні умови. Село розташоване в зоні мішаних лісів – в поліссі. Чому ж усе-таки цю землю найменовано Поліссям? Одні кажуть: тому, що це лісова земля, багнисто-лісова рівнина за краєм колишніх справжніх борів, інші пов’язують назву з тими часами, коли людина освоювала недоступні кущі і осідала «по ліссю». Що б нам не говорили, а корінь слова – «ліс».

     Систематичні дослідження природи нашого краю розпочалися лише в другій половині 19 ст. у зв’язку з розвитком промислового капіталізму в Росії. Відомий геолог і мінералог професор П.А.Тутковський, який писав про наш край: «Природа Полісся являє стільки своєрідної краси і знаменитих явищ, стільки пам’ятковіддалених геологічних часів, що можна дати на довгі літа рясний матеріал для праці вчених, митців, поетів».

Поверхня села являє собою рівнину. Її рельєф створювався протягом мільйонів років під впливом взаємодії зовнішніх та внутрішніх факторів. Велику роль відіграли зледеніння, в час яких льодовикові води створили зандрові (піщані) рівнини. Поверхня в східних урочищах села характеризується більш високим гіпсометричним рівнем, переважанням денудаційного рельєфу на кристалічній основі (гранітні «поля», химерно вивітрені останки – валуни тощо).

Клімат. Помірно-континентальний. Зима – м’яка, а літо – не жарке, з достатньою кількістю вологи. Сніговий покрив в цілому не стійкий, що пояснюється досить частими глибокими відлигами. Потужність снігового покрову змінюється в залежності від інтенсивності і тривалості снігопадів, вітрового режиму, рельєфу тощо. Вітри переважають західні. Середньорічна їх швидкість 3,1 м/с.

     Рослинний світ села в основному лісовий. Зразу ж усіх сторін село оточене невеличкими полями, а за кілька хвилин їзди від села вас зустрінуть лісові масиви: соснові бори, субори. Ще трохи - і на зміну червоним соснякам приходять діброви, де під крислатими дубами прохолодно навіть у спеку.

Радують око білокорі березові гаї та переліски з острівцями тріпотливої осики, а на вологих місцях і вільхи. Росте липа, ялина, ясен, клен, явір, тополя, горішник тощо. Можна натрапити на зарості ліщини  і лісових дарів – ягід малини, горобини і калини. Багато в лісі чорниць, буяхів, журавлини, брусниць, ожини і інших ягід та грибів. Флора лісових угідь нараховує 1400 видів і всіх їх не перелічити. Цікавий рослинний світ болотних урочищ. Тут ростуть рідкісні рослини – ліонія, чашкова тейхуерія, вічно зелена андромеда, образки болотні, журавлина чотирьохпелюсткова і росичка круглолиста, яку називають хижаком (поїдає комах).

     В книзі І.М. та М.А..Носалів «Зеленої аптеки» описані лікарські рослини і їх використання в народній медицині. Росте в нас навколо села азалія понтійська. Геолог П.А.Тутковський записав про неї: «По обох боках залізниці первобутні густі масиви старого древлянського лісу усюди суціль засипані блискучими, як вогонь, немов палаючими, яскравими навіть уночі, надзвичайно гарячими і великими жовтогарячими запашними квітами… Такого природного моря чудових запашних квітів ви ніде по інших місцях не побачите…». Ця рослина – корінна жителька Кавказу і Малої Азії.

     Різноманітний тваринний світ лісів і луків навколо села Рокитне. Помітно зросла кількість лосів, диких кабанів, козуль. Можна зустріти куницю, білку, бобра, вовка, зайця, ондатру, видру. В 1965 р. на територію Рокитнівського лісництва, яке було розташоване поряд з РСШ № 2, забігла рись, яка від дитячого голосу заховалась у хлів  лісництва. Багато рокитнівців ще пам’ятають цей випадок. Птахів – глухарів, рябчиків, тетеруків – мало. З ряду горобців є крук, ворона, грак, сорока. Дуже часто чути стукіт дятла. На болотах куликові – бекас, драч, вальдшнеп, зуйка, є також сірі лелеки, дикі качки. Найбільш поширені хижі – яструб-стерв’ятник, лунь болотний. Фауна нараховує до 60 видів ссавців, 186 видів птахів, понад 20 видів риб, 2 види земноводних та 7 видів плазунів. Хочеться звернути увагу на рідкісного звіра, який охороняється державою, це їх «величність» бобер. З давніх-давен бобри водилися на Поліссі. Але хижацьке полювання призвело майже до повного їх винищення. В ті далекі часи на Рокитнівщині було багато куточків із незайманою природою. Бархатна трава, ліс принаджували кожного своєю таємничістю, величним спокоєм, чарівною красою музики зеленого дива. Але за останні 50 років ліс знищено, природу потоптано, забруднено відходами та сміттям. Хоча всі ми знаємо, що ліс - легені планети, він виробляє кисень, фільтрує промислові викиди, пил, сажу, знезаражує повітря лікувальними фітонцидами. Адже природа стоїть на сторожі навколишнього середовища: ґрунтів, водних джерел, атмосфери.

    Навколо села переважають ґрунти дернопідзолисті, піщані та торфоболотні. Всі ці ґрунти є малородючими, тому потребують внесення органічних і мінеральних добрив. Оскільки в районі мало орної землі, то збільшували її за рахунок осушення боліт.

    1959 р. розпочалася робота по осушуванню боліт Рокитнівщини. На меліорацію земель держава витратила величезні кошти. Деякі урочища села теж було захоплено меліорацією. В той час це називали методом народної будови. Тисячі трудівників району вийшли тоді на штурм поліських боліт.

Водні ресурси невеликі. Протікає річечка Буня (Бунєв, Гнила).

    З корисних копалин найбільш поширеним є світло-рожеві та сірі граніти, які підходять близько до поверхні або навіть виступають на ній у вигляді окремих блоків, що дає можливість добувати їх відкритим способом у кар’єрах. У 1967 р. поблизу с.Рокитне відкривається кам’яно дробильний завод, нині його назва ВАТ “Рокитнівський спецкар’єр”.

    Багато біля села кварцових пісків (урочище Ступське, Красна гора, Каліки), їх використовує склозавод для виробництва своєї продукції. Є в урочищах Ступське та Кобила торф, який переробляли на торф’яне паливо в кінці 50 та 60-тих рр. ХХ ст., але зараз його використовують як добриво для полів.

Трапляються також каоліни (глина), які є продуктом вивітрювання кристалічних порід, в основному гранітів. Ця продукція (сировина) використовується для виробництва кахелю і вогнетривкої цегли для будівництва печей, грубок.

    Історія нашого села починається з того, що найдавніші літописи згадують про величезні лісові пущі з нерубаними лісами. Тому тут застосовувалась вирубна система землеробства, яка поступово витіснялася орним землеробством. Вирощували просо, жито, овес. Розвивалося скотарство. Були поширені промисли: мисливство, рибальство, збиральництво.

     Розвивалися і ремесла: видобуток болотної руди, ковальська справа, ткацтво, обробка дерева, теслярство, гончарство.

На території села і району проживали такі племена, як древляни, центром яких був Вручій (Овруч). Відбувається процес перетворення племен у феодальні князівства, а у VІ-VІІІ ст. завершився цей процес у ІХ ст. утворенням державного об’єднання - Київська Русь. Територія Рокитнівщини була на рубежі Волинського і Турово-Пінського князівства.

     В духовному житті слов’ян важливою подією було прийняття християнства. До цього наші предки поклонялися силам природи. У великій пошані були знахарі. Народні та побутові обряди спиралися на давні слов’янські традиції. Прославляли поворот сонця і розквіт природи, пізніше ці обряди злилися з християнським Великоднем і Зеленими святами (Трійця). Свято Купала злилося з днем Івана.

    Упродовж ХІV-ХVІ ст. землі нашого села попали під владу Литовської, а після об’єднання Литви з Польщею (1569 р.) і Польської держави.

   В другій половині ХVІ – першій половині ХVІІ ст. інтенсивно розгорнулося фільваркове господарство, яке спричинило до часткового обезземелення селян, запроваджено високу відробіткову ренту. У 80-і роки ХVІ ст. в Овруцькому повіті, до якого входила територія і нашого села, панщина становила 3-4 дні на тиждень. Жителі опинилися під польським гнітом, їм нав’язували силою чужу релігію і мову. Землі належали шляхетським і магнатським родинам.

Село Рокитне вперше згадується як маєток князя Капустіна в акті від 1545р. в описі Овручцького замку з визначенням приписаних до нього міщан, бояр, селян і земель, а також визначенням повинностей і данини, що приносяться на користь замку. Ще під назвою село Рокитне як маєток княгині Богдани Філоновни Друцької – Горської,  яке дісталося їй в спадок від її рідного брата Лазаря Філоновича Кмити - Чорнобильського, згадується в акті 1595р. 17 червня в інвентарі м.Веледник і сіл, що до нього належали, в тому числі село Рокитне, який складений при передачі цього маєтку княгинею Богданою Філоновною Друцькою -Горською в заставу чоловікові князю Юрію Друцькому –Горському.

    Назва села, як вважають дослідники, походить від назви дерева роду вербових. Різниця між звичайною вербою і рокитою полягає в тому, що гілочки останнього-сіро-зеленого кольору, надзвичайно ламкі біля основи. Цвіте вона одночасно з розпусканням листочків. Росте на берегах річок, канав, у зволожених місцях. Після третього поділу Польщі (1795р.) територія краю перейшла до Російської імперії.

    Волинська губернія, що була утворена, поділялась на 12 повітів, серед них і Овруцький. Село Рокитне входило до Кисорицької волості Овруцького повіту. Після цього селяни Волині не зазнавали релігійних утисків, але ненависна панщина залишилася. Великих утисків зазнавали селяни і натуральними поборами. Землі були малопридатні для землеробства, тому переважало тваринництво. Селяни йшли на лісозаготівлі, перевозили лісоматеріали ( їх сплавляли по річці Льві в сусідньому с.Осницьк).

    Інші добували болотну руду, тобто торф. Рокитне – глухе, забите село, що знаходилося за 200 верств від губернського м. Житомира, 183 верстви від повітового центру Овруча, від найближчої залізничної станції Сарни – 70 верств. Село мало свій церковний приход 5 класу. Дерев’яна церква Успіння Пресвятої Богородиці ким і коли побудована - невідомо. В 1871р. покрита залізом, а в 1881р. зовні оббита дошками і пофарбована за кошти прихожан. Копії метричних книг і сповідальні відомості зберігаються з 1800 року. Плата священнослужителям визначена така: священику - 300 рублів, псаломщику – 50 рублів, пономарю – 40 рублів і проскурниці – 16 рублів. До церкви приписано с.Масевичі. Волосне правління знаходилося в с.Кисоричі.

Після ліквідації кріпосного права (1861р.), селяни стали власниками землі. Але основні землі належали великим землевласникам, таким як таємний радник, сенатор,  що працював в Міністерстві народної освіти – Володимир Миколайович Охотников. Йому належало 16,533 десятини лісу і 547 десятин землі у селі Рокитне, Масевичі, Старики.

   Що б там не було, а історія творила своє. Поблизу Рокитного виявлено залишки трьох давньоруських курганних поховань. До історичних пам’яток відноситься старе кладовище, а точніше древлянські поховання, навколо якого одна із центральних вулиць села, церква та школа.

   Ранесенько прокинешся, вийдеш на поріг і любуєшся краєвидом села, яке загубилося серед поліських густих лісів. То там, то тут півні зустрічають новий день, а жінки вже порають господарство. Чути брязкіт відер для доїння корів, які мукають і чекають, щоб швидше прийшла господиня і видоїла молочко. А ось найспритніша вже і телятко і корову жене на пашу, на вигін – там збираються жінки, чоловіки і обговорюють новини, які сталися і що планується на сьогодні зробити. Розмова між ними точиться спокійно, щиро. Слухаючи цих селян, на душі стає так добре за працьовитих, розумних, а ще дуже дотепних людей. Обговорюють не тільки проблеми сім’ї, села, але й життя країни в цілому. Погомоніли, погомоніли, та й розійшлися по своїх домівках. А далі на роботу: в поле, до лісу, на гуту, а дехто працює по наймах у євреїв, шляхтичів або в заможних селян. Треба думати як прогодувати, одягти, взути всю сім’ю та ще й до хати щось придбати.

Господарство.Селяни в нашому краї в основному працювали на полях. На Поліссі землю обробляли сохою. На кінець ХІХ ст. її почав витісняти кустарний плуг з дерев’яним грядилем, але позбавлений колісного передка. Цей плуг уже мав залізний відвал складався з двох головних частин:     робочої - плуг, тяглової – передок. Для обробітку ґрунту використовували рало.

   Зернові культури сіяли восени (озимина) та навесні (яровина). Коли треба сіяти визначали старожили села за народним календарем. Вважалося ідеальним сіяти жито не пізніше вересня. Цей місяць називали “житосієм”. “Хто не посіяв до Богослова (24 вересня ст.ст. ), - говорилося в народному прислів’ї, - той не варт доброго слова”.

     Початок весняного сіву припадав, звичайно, на день Теплого Олексія – 30 березня, хоч на практиці строки початку сіву залежали певною мірою від ранньої чи пізньої весни і відрізнялися по різних кліматичних зонах.

     Слід зазначити, що згідно з традиційним розподілом праці в родині догляд за худобою, садами, обробітком ґрунту було цілком компетенцією чоловіків. Городництвом займалися жінки. Вони готували насіння, зберігали його взимку, пророщували навесні, потім вирощували розсаду і висаджували її на городі. В нашій місцевості здавна культивувалися капуста, огірки, часник, цибуля, морква, буряк, горох, квасоля. А ще вирощували льон. Тому що з нього виробляли домоткане полотно для сорочок, штанів, спідниць. З ниток льону ткали килими, доріжки, рушники, рядна (постелки).

Обробляли землю плугом, ралом за допомогою волів, корів, коней.

    Основними видами знарядь для збирання урожаю були серп і коса. Серп є стародавнім знаряддям і був спочатку кремінним, потім бронзовим, а згодом став виготовлятися із заліза. У ХІХ ст. застосовувався більш досконалий різновид залізного зазубреного серпа. Ним жали жито, пшеницю, ячмінь, овес, просо аж до середини 20-их років. Гречку, горох, овес, просо, а іноді зріджене жито та пшеницю косили косами. Головним та найдавнішим знаряддям молотьби зернових був ціп, що складався з держака й прив’язаного до нього ремінним шнурком бияка. Віяли зерно за допомогою дерев’яної лопати або совка, кидаючи його проти вітру. При транспортуванні збіжжя, роботі на току, складанні снопів широко використовувалися дерев’яні вила (однорогі, рожни, трійчаки). Очищене зерно зберігалося в коморах, у бідняків – на горищі хати або в сінях. Картоплю збирали за допомогою мотики, кидали у плетені з дранки коробки та зсипали у погреби або стебки – невеличкі зруби при хаті. Зерно мололи вручну на жорнах, а багатші мали свої млини. Крупи у невеликій кількості товкли у ручних ступах. Із зерен соняшника, льону били (вижимали) на спеціальних пресах – маслобойнях – рослинну олію. Землю удобрювали органічними добривами, давали їй час для відпочинку, використовували для пасовиська. А головне, що заслуговує на наслідування, - це бережливе ставлення наших предків до навколишнього середовища, рослинності й обробітку землі, яку наші предки називали “годувальницею”, “матінкою”, “святою”.

Скотарство. Із землеробством в поліщуків органічно пов’язане скотарство.

“Як будуть корови, то будуть і бички - не голодні діточки,” - твердить українське народне прислів’я .У кожному дворі тримали, якщо дозволяли майнові умови, обов’язково волів чи коней, корів, овець, різноманітну птицю. Воли і коні використовувалися як тягло. Утримання худоби давало, крім м’ясних і молочних продуктів та вовни й шкіри, можливість селянину одержувати гній для удобрення полів, сінокосів. Бідняки намагалися  утримувати хоч по одній корові, теличці, поросятку ,щоб прогодувати сім’ю, забиваючи раз в рік порося на Різдво або на Великдень. На селі переважала вигінна форма випасу худоби, при якій влітку тварин зранку випускали на пасовисько, а на ніч заганяли у хлів. Для випасу череди великої рогатої худоби громада наймала пастуха(інколи це були діти середнього та старшого віку) за плату або за харчування (по черзі розраховувалися власники худоби). Побутувала поряд з вигінною й відгінна форма випасу худоби (для заможних селян), при якій велику рогату худобу, особливо волів, що відокремлювалися на м’ясо та молодняк виганяли на віддалені пасовища лугів або лісів, де вони утримувалися до осені. При цьому вдень тварини паслися, а на ніч їх заганяли у кошару - огороджену жердинами стайню. При кошарах влаштовували невеликі шалаші або курені, де мешкали пастухи з собаками. Свиней утримували у приміщеннях- свинарниках, або сажах, випускаючи на вулицю без особливого догляду. Панських свиней пасли діти бідняків. Селяни вміли доглядати худобу взимку, виробляли раціональні корми для її утримування. Найбільш поширеним і бажаним кормом вважалося сіно, яке обов’язково  заготовлялося влітку на  весь період утримання худоби. Також підгодовували  буряками, макухою, половою, готували різноманітні пійла. Нормальним кормом для робочих коней вважався крім сіна і конюшини, овес, запарена полова, різали із зернових та запарювали січку..

Рибальство. Серед продуктів харчування поліщуків риба завжди займала важливе місце. Ловили її в річці вудками із саморобними гачками примітивної форми. З лози виплітали кошулі для ловлі риби. Біля річки  були невеличкі водоймища, в селі їх називали “баньки”, в яких ціле літо діти могли ловити  рибу руками без дорослих. Водилися як в річці, так і в “баньках“, в’юни, карасі, окуні, щуки, йоржі, лящі, коропи тощо. З риби матері варили запашну юшку та смажили, і це була неабияка підпора в сімейному харчуванні.

Мисливство. Як не дивно, але саме на Поліссі мисливство мало промислове значення, особливо до початку ХІХ ст. Полювали на зайців, лисиць, вовків, диких кіз, вепрів, лося, бобра, видру. Велика кількість водойм сприяла поширенню різної водоплаваючої дичини, головним чином гусей та качок.

Для полювання  використовували різноманітні пастки: сильці, сітки, петлі, саморобні пристрої з принадою.

Бджільництво. Бджільництво було розвинене ще в епоху стародавньої Русі. Мед натуральний і в переробленому вигляді відігравав важливу роль у харчуванні та лікуванні людей. Початки так званого ”домашнього“ бджільництва припадають на ХІVст. коли бортники намагалися створювати окремі компактні осередки для зручного догляду за бджолами. Отже, виникає потреба у виготовленні штучних бортнів.

У період одомашнення бджіл у нашому селі найпопулярнішим був вид вулика – борті (вирубані в дереві й природні гнізда та колоди), які ставили під деревом або підвішували і підв’язували. В середині XX ст. дістав практичне застосування рамковий вулик. Разом із еволюцією вуликів розвивались і вдосконалювались різноманітні знаряддя, способи приручення бджіл й догляду за ними. Народжувалися відповідні традиції та звичаї у пасічниковому  побуті, вироблялося своєрідне звичаєве право, яке досить сурово регламентувалося.Наприклад, Литовський Статут узаконював смертну кару за крадіжку бджіл.

    З 2006р. бджільництво вивчається у навчально виховному закладі села.

Обробка вовни і волокна. Обробка овечої вовни, льону та конопель відома з давніх часів. Ткацтво було поширене ще за часів Київської Русі. Вовну з овець стригли весною в теплі дні. Це відбиває й народна приказка, яка застерігає від раптових приморозків: ”До Миколи не сій гречки й не стрижи овечки“.

  Перед стрижкою овець мили річковою водою, потім стригли металевими ножицями. Настрижену вовну знежирювали, добре промивали, сушили і перебирали руками - скубли, били і вичісували на дерев’яних гребінках. Кращу, більш м’яку вовну, пряли. З відчосу, що лишився після вичісування, виготовляли грубі тканини, або повсть. Пряли вовну і з кужеля, і з дерев’яного гребеня, на які накладалася мичка, веретеном, покручуючи його пальцями. Прийоми прядіння тонкої ручної вовни і рослинного волокна були ті ж самі, тобто пряли веретеном і прядкою. Виготовлене сукно обробляли, потім видублювали в екстракті вільхової кори.

 Обробка волокна вимагала більшої праці , ніж обробка вовни.   Льон був найкращою сировиною , тому його в основному сіяли, коноплі – рідше. Сіяли  льон весною, а брали восени, в’язали у невеличкі пучки, тоді молотили (збір насіння льону). Після цього застосовували росяну мочку - розстеляли тонким шаром на скошеному заміжку, на лузі.

    Далі тіпали  його - відділяли кострицю від волокна, тріпали об дошку, м’яли на бительні  й на завершення терли на терниці.

Після цього волокно микали на гребені, надаючи кожній волокнині одного напрямку. Готове прядиво складали у повісла (куклу). З нього микали мички, котрі для прядіння вичісували дерев’яною гребінкою.

Пряли на веретені й на прядці. Продуктивність прядки набагато вища від веретена тому на початку ХХ ст. вона широко застосовувалась.Випрядені нитки змотували з веретена або прядки на мотовило у півмоток (30 ниток), який змотувався на витушці. З клубків розмотували нитки на співницю (снувальну). Зняту звідти пряжу (основу) парили, золили, прали, інколи білили на сонці чи морозі, при потребі фарбували.

Щоб отримати жовтий колір, використовували завжди березову й вільхову кору, лушпиння цибулі; для зеленого кольору використовували траву дрік, червоного - материнку.

Для ткацьких робіт використовували ткацький горизонтальний верстат- кросна..

Основна їх деталь – навій - укріплювалася на масивних стовпчиках з природніми розгалуженнями. Решта деталей - начиння і батан, до яких кріпилися нитки. Їхніми складовими частинами були два соснових кругляки з перпендикулярними відростками на кінцях, що виконували роль ніжок, на протилежних кінцях у просвердлені дірки вставлялися рогульки, на які клали навій.

Начиння - це два ряди нитяних петель, нав’язаних на прутику і заведених попарно одна в одну.

При навиванні основи на двох начиннях з петлями кожна нитка протягувалась через верхню петлю першого начиння і між петлями другого; другу нитку пропускали між петлями другого начиння. Воно рухалось вгору та вниз за допомогою підніжки, що кріпилася мотузками до начиння.

Ткаля натискала ногою підніжок і піднімала то одне, то друге начиння. Під час цього утворювався зів (зазор між рядами ниток), куди протягувалося спіткання за допомогою човника. Майже в кожній хаті господиня мала такий ткацький верстат, а в кого не було - позичали у сусідів та родичів. Кросна можна було перенести з одного приміщення в інше.

Деревообробні промисли і ремесла

З дерева виготовляли кухонний посуд, хатнє начиння, транспортні засоби, знаряддя праці та ін. Найдавнішими способами обробки деревини були випалювання, видовбування, вирізування. У такий спосіб виготовляли кадовби (великі діжі для зберігання зерна), жлукто (для зоління білизни), ступи, ложки. При виготовленні ложок, ополоників, ковганок використовували дерево берези, липи, груші.

До пізніших деревообробних промислів належить бондарство.  Виготовляли бочки для соління, квашення овочів, діжі для води,  вина, квасу, соління грибів, овочів, фруктів.5-10 літрові баклаги та барила це були форми бочок з двома денцями. Другу групу становили вироби , що мали одне денце: дерев’яні відра й цебри для води , балії, бодні, коновки , ночви, мірки, дійниці тощо. Деякі з них мали форму циліндра , що звужувався догори, інші звужувалися донизу.

Деревину заготовляли заздалегідь, зрубані дерева розпилювали вручну або на лісопилках (тартаках - з використанням енергії води, що падає), висушували, сортували.

Стельмахство - виготовлення саней , возів, а також деталей до них – ободів до коліс, дуг, полозів тощо.

Теслярство – обробка деревини підготовка деревини для будівлі млинів, мостів, господарських та житлових будівель.

Столярництво – виготовлення і встановлення дверей, вікон, віконних рам, наличників, вироблення столів, лав, ослонів, скринь. Виготовляли знаряддя праці: плуги, рало, борони, .сохи (дерев’яні деталі) тощо.

Займалися художньою різьбою, випилюванням, випалюванням, фарбуванням. До деревообробних промислів та ремесел належало плетіння з кори дерев (берези або липи), а також з лози. Коробки – сівалки вигинали з дранки (широких , тонких пластичних дощечок, які відколювали від товстих колод, ретельно обстругували , а потім розпарювали в печі.) З вужчих та тонких полос дранки, бересту, лика плели кошелі для збирання лісових ягід та грибів. З лика плели взуття – личаки (постоли).

Лісові та інші промисли

З найдавніших часів і понині наших жителів рятував ліс, який був основним природним багатством та видом харчування. За Польщі у ліс ходили тільки ті які мали “квити” – квитки, з якими селянин мав право збирати лісові дари.

Цей вид промислів називається збиральництвом. Уже з середини червня починається збирання чорниць, лісової суниці, пізніше - брусниці, буяхів, ожини, журавлини. Всі види, крім журавлини, сушили на печі, а взимку варили для сім’ї різні чаї, компоти. Сушену чорницю продавали взимку – вона була набагато дорожча. Журавлину заливали у бочки сирою холодною водою. Брусницю варили (без цукру), складали у діжі, а інколи сушили. Ягодами лікували різні хвороби, особливо взимку. Не на останньому місці було збирання грибів, які сушили, а взимку споживали в їжу та продавали в селищі і навіть в інших містах.

Зайдеш в лісову галявину і шукаєш по “своїх” місцях білі-білі грибочки. Здається, вчора так переглянув, передивився цю місцину ніде нічого не було, а сьогодні стоять такі величні, красиві, не налюбуєшся. Батько ще вчить, як правильно зрізати гриб, щоб не зачепити – не знищити кореневище гриба. Ідеш березовими, сосновими чи дубовими галявинами, а там стоять черенками гриби, не хочеться їх і зрізати.

Бувало, пройдеш не один кілометр по бору чи галявинах, молодому сосняку, назбираєш різних “губ’як” (сюди відносяться такі гриби, як: маслюки, сироїжки, лисички, скотерички, підберезовики, симороги, рижики тощо).

Але ніякого сміття, ніяких пляшок, консерв не викидали і не вивозили в ліс. Це щось було святе. А ти ідеш і милуєшся тим, що створила природа, дихаєш свіжим повітрям, не надихаєшся.

За день виходиш різними килимками – вересовим, моховим, ягличним або шовковистою травою чи купчиною.

По лісу було багато джерельних криничок і всі ходили пити з них воду. Якщо вона була забруднена, прочищали, щоб всім перехожим водичка у криниці була чистою. Ще й зараз дехто із сільських жителів ходить по воду до криниць. Криничку, що була на обійсті хутора, називали іменем господині або господаря (Каленичина, Федорина, в Жовенці, в Завечії, Славкові, коло Печі...)

А яке розмаїття квітів та лугових пахучих трав! Ген – ген за селом колосками хвилюються житні або пшеничні поля, квітуча гречка, а навколо них  польові ромашки з синіми, наче море, волошками.

А ще промислом  жителів села було викурювання смоли і вигонка дьогтю. Смолу викурювали переважно із старих соснових пнів. У побуті вона використовувалась для змащення коліс воза.

Із березової деревини гнали дьоготь, який теж застосовувався для змащення коліс, а також для обробітку шкіри та в лікувальних цілях.

Поряд із вигонкою смоли та дьогтю в нашій місцевості займалися добуванням живиці – смоли із сосни.

Поселення та житло

Полісся характеризувалося поширенням малодвірних поселень в основному вуличного типу. Забудова велась переважно за проектами поміщика. Малодвірні поселення змінили свої назви дворів та дворищ на хутори.

За характером взаємозв’язку житла і господарських споруд у забудові двору можна виділити три типи: з незв’язаними будівлями, з частковим взаємозв’язком, з повністю з’єднаними спорудами.

За характером взаєморозташування житла і господарських споруд виділяється шість типів забудови: вільна, однорядна, Г- подібна, П- подібна, замкнена та змішана.

При вільній забудові господарські будівлі і хата розташовувалися без певного регулярного порядку, йдучи за особливостями рельєфу та вимогами господаря. Хати були покриті соломою, очеретом, багаті дозволяли собі накрити дах черепицею, заможні - дранкою. Найдавніше житло було однокамерним, а пізніше з двох і більше. Ускладнювався план двохкамерних жител, які складалися із хати та неопалювальних сіней. Добавляли або виділяли в сінцях кімнату, яку називали кухнею або хатчиною.

Багаті будували хати з декількома кімнатами, в першій обов’язково повинна була бути піч, друга – світлиця, а через сінці теж могли бути кімнати, а ще більш багаті господарі перед вхідними дверима прибудовували додаткове приміщення - ґанок.

Типи трикамерного житла відомі у ХУ ст. У другій половині ХІХ ст. у зв’язку з соціально – економічним розшаруванням населення відбулися помітні зміни     в архітектурно – планувальній системі житла. Вони полягали у відокремленні в сінях комори (комірчини, чулана, кладовки, стебки).

У ХХ ст. стебки почали будувати окремо від хати, вони функціонували за призначенням льоху.

Інтер’єр хати та його елементи

Традиційним інтер’єром селянського житла була притаманна українська вариста піч, яка завжди займала внутрішній кут з боку вхідних дверей і була обернена своїм отвором (челюстями) до фасадної стіни(чільної, передньої), де були вікна. Піч складали із місцевого природнього матервалу – каменю та глини, які можна було знайти навколо села. Із цегли печі складали шляхтичі, під час Польщі, євреї, пани - українці.

В бідняцьких поліських хатах майже до початку ХІХст. побутувала архаїчна форма курної печі , дим від якої йшов просто у хату.

По діагоналі від печі влаштовували парадний кут (покуть, святий угол), у якому розміщували ікони Святих, прикрашені вишитим рушником , свяченими травами, вивішували лампадку.

Під божником уздовж причілкової стіни стояв стіл .Біля столу попід тильною стіною ставили довгу дерев’яну лаву, а з зовнішнього боку - ослінчик. Зліва від столу знаходилась скриня. Уздовж тильної стіни між піччю та причілковою стіною будували дерев’яний настил – піл. Удень він використовувався для хатніх робіт, а вночі на ньому спала родина. У великі святкові дні піл і лави покривали тканими кольоровими ряднами, постелками або доріжками.

Біля дверей та понад ними робили дерев’яні полиці (мисник), а знизу ставили дерев’яний двоярусний водник.

Для освітлювання користувалися давніми пристроями – свічками або лучиною, робили ґніт. В заможних селянбули керосинові лампи. Всі вулиці села повністю були електрифіковані у 1964р.

Своєрідність поліському інтер’єру хати надавала ціла система жердин (бальки, вішаки) .На одних вішали рядна, рушники, постіль, на других – одяг, в основному верхній . Нижнє та святкове вбрання зберігалося в скрині.

Невід’ємною частиною села є історія нашої школи. 1897 р. в селі була відкрита перша школа для навчання сільських дітей. В ній навчалося 43 хлопчики і 31 дівчинка. Вчителем працював Петро Прилуцький, Закон Божий викладав священик Баторевич Василь Григорович. Зростав інтерес до книг та писаного слова, до історії рідного краю. Багато дослідників вивчає історію Волинського краю. В цей час організовується “Товариство дослідників Волині,” в якому співпрацювали краєзнавці В.Кравченко, П.Тутковський, Я.Яроцький, які зібрали цікавий матеріал рослинного і тваринного світу, історію цього краю.

Адже понад 80 років тому селища Рокитне не було, його збудував у 20-і роки минулого століття російський інженер Петро Петрович Щедрін.

Він звів свій дім з мезоніном серед лісу, від якого просіка виходила до залізниці..

Незважаючи на те, що після реформи Волинська імперія у господарському розвитку просунулась вперед, в цілому вона залишилася аграрним відсталим краєм, де промисловість носила напівкустарний характер. У сільському господарстві основна маса селян страждала від малоземелля та безземелля, відсутня можливість знайти будь-який заробіток ставила знедолених селян у безвихідне становище.

Під час панування Польщі, населення переслідували за рідну мову. Навчання проводилось тільки польською мовою. Деякі школи закривали, хоч 70 % українців були зовсім неписьменними.

Українські газети, що виходили у Польщі, повідомляли факти про шалені переслідування польськими властями українських шкіл. Крім того, польські вчителі били дітей, які на перервах розмовляли українською мовою. Життя селян було нелегким, таких проблем не було у заможних селян.

Хати освітлювали лучиною, а хто мав лампу, то гасом. Не кожен селянин міг придбати лампу, керосин.

1898р. став до ладу скляний завод, який першу назву мав “Гута”.

Тому дехто з односельців працював на гуті, а хто на тартаку. Ще були цегельний завод, млин, смолокурні, олійні. Робочий день був по 14-16 год.

1918р. було встановлено Радянську владу. Та невдовзі Рокитнівщину окупували австро-німецькі загарбники; після їх краху село було захоплено петлюрівцями.

Влітку 1919р. Волинь була окупована білополяками. В червні 1920р. Червона Армія захопила селище Охотникове і с.Рокитне.

За Ризьким договором 1921р. Західна Україна і Білорусія ввійшли до складу панської Польщі, в тім числі і наше село Рокитне. 1922р. селище Охотникове перейменовано на Рокитне, а залізнична станція стала називатися Рокитне-Волинське, Рокитнівська станція входила до Сарненського повіту Польського воєводства.

На той час в селі проживали не тільки українці, але й білоруси, євреї, росіяни, яких називали “москалі”, поляки.

Із спогадів жительки с.Рокитне, 1923р.н., М.С.Близнюк дізнаємося про життя  наших предків початку ХХ ст.

По вулиці Дереново (Б.Хмельницького) та Куток (І.Франка) в основному жили євреї та заможні селяни, які змогли побудуватися.

Єврейська школа була у провулку, який зараз носить ім’я Івана Франка. В ній навчалися єврейські діти. По неділях  в цьому приміщенні  єврейські родини молилися Богу. В районі сучасного магазину “Рідний край” стояв будинок євреїв Шпиликів. Він підтримував крамницю, в якій продавав селянам борошно, хліб, керосин (гас), сало.

Утримував господарство: курей і корову, яку пасли сільські діти з весни до осені за кусочок хліба і сала, а дорослі ходили з хуторів в найми до жидів в село. Якщо іти з центру села в сторону КДЗ, по праву сторону за Шмиликами , через вулицю діяла “жидівська” кузня, в якій виготовляли реманент для обробітку ґрунту. Тут проживала родина єврея Сперка. Займався він кравцюванням (швейним виробництвом), шив жіночий одяг: корсети, сорочки, блузки, спідниці, а багатим - саки (теплий жіночий піджак). Ближче до центру села жив єврей Берко, який займався пошиттям чобіт, черевиків і ремонтував взуття багатим, тому що бідні селяни ходили в постолах.

Чоловіки носили полотняні штани, сорочки, в холодну пору року – накидали гуньки.

Жінки носили білу крамну вишиту сорочку, спідниці з батисту у святкові дні, а сіру, довгу ,полотняну сорочку та темну спідницю в буденні, хустку на голові. В зимові дні бідніші жінки одягали сукняні гуньки з клинками, а багаті - кожушки з овечої шкіри або саки.

Під час весілля всі молодиці, жінки, наречена,  коли ставала жінкою, заплітали косу і голову сповивали наміткою перебраною , а дівчата в кольорових хустках – кудлочках, дівчатка в стружечках а ще зимою накидали на голову або плечі опинанки.

В більшості селяни жили по хуторах: в Подищі, Марин, Подкруж’є, Берцах, Волочка, Гнойки, Чухове, Довжиця, Завечіє, Полом тощо.

Хати були збудовані на відстані 0,5 км. одна від одної, це найближче, а то було і по 1- 3 км один хутір від іншого.

У 20-і роки ХХ ст. село було огороджено заставою і на ніч закривались ворота на замок. Місцева влада – староста і писар, сиділи у гміні , яка була розташована в районі сучасного магазину “Школярик”. Ось так жили селяни Рокитного, народжувалися, росли, кохалися, будували собі житло, ростили діток, працювали на землі, орали, сіяли, вирощували урожай. Доглядали худобу, якщо не свою то панську. Техніки не було зовсім. Нелегко жилося нашим пращурам.

Побувавши у 20-30 р. ХХ ст. в селах Волинського Полісся, прогресивна польська письменниця Ванда Василевська писала у 1937 році, “...Бачать селяни примару смерті, що наближається страшний цей час, коли немає жодного корця зерна в коморі, жодного лантуха картоплі в погребі, жодної корови в хліві, а по хаті бродять всохлі, немічні діти...”. Це було в безземельних або малоземельних родинах, особливо в бідних багатодітних сім’ях. Літом всією сім’єю  збирали ягоди, гриби, які можна продати, а висушені залишали для себе на зиму.

У вересні 1939 року  звільнено Рокитне від поляків.

Західноукраїнські землі злилися із східними, утворилась єдина Радянська Україна.

Відразу після визволення утворились перші органи народної влади – селянські комітети, розпочала свою роботу сільська Рада в 1939р. Першим головою був Василь Іванович Заблоцький.

Поміщицькі, церковні, осадницькі землі були розподілені серед безземельних та малоземельних селян. На гуті запроваджено 8-годинний робочий день. В школах навчання проводилося українською мовою, але й обов’язковою була російська мова за програмою російських шкіл.

1940 р. в районі відкрито районну лікарню де було безплатне медичне обслуговування.

15 липня 1941 року німецькі загарбники вдерлися в с.Рокитне.

В селищі окупанти влаштували концтабір, кінотеатр перетворили у стайню, в шкільному приміщенні розмістили жандармерію.

Рокитнівські ліси стали надійним пристанищем для партизанських груп, втікачів з полону, бандерівців. В нашому краї діяли партизанські загони ім.Дзержинського, із з’єднань - В.М.Яремчука, О.М.Сабурова. Польське з’єднання, яким командував Р.Сатановський; підтримувало тісний зв’язок з членами підпільної організації на хуторах  Діброва та Берестя.

Настраждався наш народ у Велику Вітчизняну війну. Старожили села ще пам’ятають, як німці зганяли молодь у вагони і відправляли до Німеччини, а цивільних, євреїв і полонених солдатів відправляли в концтабір в селище. Адже з історії відомо, що в с.Рокитне до 1942 року проживала велика кількість єврейського населення, а які ще залишилися то вже проживали в селищі.

“...Дорогою ціною дісталася нашому народу перемога у Великій Вітчизняній війні. Ще й досі невідомі усі поховання, місця масових розстрілів цивільно населення, військовополонених. Звернемося до архівних документів.

“Заключення” надзвичайної комісії з розслідування злодіянь німецько-фашистських загарбників на території Рокитнівського району складене у 1944р. константує:

“26 серпня 1942р. окупанти зігнали євреїв з села та селища Рокитне на базарну площу. 411 чоловік було розстріляно, а частину вивезли в Сарни і там розстріляли.

Це підтверджується актом від 29.11.1944р. огляду місць захоронення вбитих громадян у 1942р. і показань свідків”.

Як зазначено у “Хронологічній довідці на населені пункти Рокитнівського району про окупацію їх німецько-фашистськими загарбниками”, у селищі Рокитне знищено 1365 чоловік цивільного населення” (Із матеріалів Рівненського краєзнавчого музею – автор В.Костюк).

196 наших односельців боронили Батьківщину в лавах Червоної Армії.

За бойові заслуги 97 чоловік нагороджено орденами та медалями.

На фронтах загинуло 99 мешканців нашого села.

6 січня 1944 р. – є Днем визволення Рокитного від німецьких окупантів.

Зразу розпочалася відбудова села, відкрилося навчання в школі. Вже на кінець 1944р. посилились темпи заготівлі лісоматеріалів. Широко розгорнулась шефська  допомога шахтарям Донбасу та металургійній промисловості. Молодих юнаків та чоловіків  із села влада направляє працювати на шахти на Східну Україну.

З 1945р. більшість наших селян займалися власним господарством, сіяли льон, коноплі, горох, квасолю, боби, гречку, зернові.

Виробляли на саморобних пристроях олію. Виготовляли волокно і пряжу, ткали на ткацьких верстатах. В селі з’являються свої майстрині по пошиттю жіночого та чоловічого одягу.

Найкращими бондарями була родина Богданців. Вручну виготовляли колеса, вози, все необхідне для збруї.

Майстрами свого діла були ковалі , гончарі – майстри глиняних виробів (Пахнюк Григорій Федорович).

Славиться село і понині своїми вишивками Це не господиня , якщо в неї хата не прибрана вишитими рушниками, доріжками, серветками(ними накривали хліб), наволочками, тканими ряднами, постелками, доріжками; якщо вона не мала вишитої крамної сорочки  чи вишитого фартуха, крепдешинової спідниці на свято.

У вересні 1948р.був організований колгосп ім.Т.Шевченка, до нього входило 12 дворів.

 Першим головою був Олексій Павлович Вознюк.

  У квітні 1949 р. на східній стороні села був створений другий колгосп “Борець” його очолив Олександр Павлович Вознюк. ( Із Кутка).

1950р.–розгорнулась масова колективізація сільського господарства.

В листопаді 1950 р. рішенням загальних зборів колгоспників колгоспи об’єднали в один - “33- я річниця Жовтня” з центральною садибою в селі Рокитне (ще входили хутори Галичі та Марино).  

До господарства ввійшло 479 дворів колгоспників. Було 116 плугів, 88 борін, 6 сівалок, 75 кіс, 4 віялки, 41 сани, 92 вози. На фермі було 444 голови великої рогатої худоби, з них 28 корів, решта телята, телички, бички, бугаї, а також92 свині, 84 вівці, 60 коней.

В 1954 р. колгосп одержав першу автомашину. У1959р. у зв’язку з ліквідацією Клесівського району до нашого колгоспу увійшли села Осницьк і Крута Слобода (після 1961 р. –залишилося село Осницьк).Колгосп носить назву ”Ленінським шляхом” , пізніше у 90-і роки - ” Колос”.

Після Вознюків колгосп очолювали - Нобелєв, Н.Й Салімонова, П.М.Богданець, А.Д.Доля, І.М.Трохимчук, С.В.Жданюк. На даний час ПСП “Рокитне “ очолює В.П.Цісар.

У 60 – ті роки велику цінність має наш поліський ліс. Дає живицю, з дуба виробляють паркет, сировину для фанери, целюлози. Колектив лісництва, яке знаходилося на території села, щороку відправляє для потреб країни сотні кубометрів лісу.

У сільському господарстві зменшили вирощування  зернових, а сіють кукурудзу. Знову нелегкі часи: на кукурудзяному хлібі довго не протягнеш, рятували бідних селюків картопля та городина.

1964р. став до ладу новозбудований каменедробильний завод. Наш поліський граніт  вивозять у всі кінці України, Грузію. Працював при ньому у 80-ті роки асфальтовий завод.

У 70-ті роки лісівники переробляють повністю кожне зрізане дерево від кореня до деревної зелені. Із неї почали виготовляти вітамінне борошно, за яке у 1979р. присвоєно “ Знак якості ” . З тонкомірів виробляють товари побутового вжитку або тріску для дерево тріскових плит. З дикоростучих плодів ягід та грибів виготовляють консерви та соки.

Зростає матеріальний і культурний рівень життя селян. Збудовано приміщення контори колгоспу, добудовано приміщення школи, сільський Будинок культури, ФАП, сільраду, відкриваються магазини з продуктовими та промисловими товарами.

Історичні пам’ятки села

Пам’ятник природи  знаходиться на території школи – величний  дуб, якому понад 400 років.

Древлянські поховання, одне з них біля шкільної їдальні, в центрі села Рокитне.

Дерев’яна церква Успіння Пресвятої Богородиці, Обеліск загиблим воїнам

Односельчанам у Великій Вітчизняній війні, в честь 30-річчя від дня Перемоги в селі встановлено пам’ятник ” Пушка ”.

На території ліцею посаджена Алея українсько – польської дружби та яблунева алея в честь 60-річчя Дня Перемоги.

Культурно – освітні та медичні установи

В селі працює дитячий садочок “ Золотий ключик “, Рокитнівський навчально – виховний комплекс “ Школа І-ІІІ ст. - ліцей ”, де навчаються 852 учнів, працює 80 учителів.

Вищу освіту мають 72 вчителі, спеціалістів вищої категорії – 35, спеціалістів першої категорії – 8, спеціалістів другої категорії – 9, спеціалістів - 35.

В ЗНЗ діють: кабінет інформатики, хімії, фізики, біології, української мови та літератури, історико – краєзнавчий музей, культурно – дозвіллєвий комплекс,  бібліотека. Працює стоматологічний кабінет.

На даний час в селі функціонують ФАП, СБК, 25 торгових точок з них три державної власності.

Духовні заклади та общини

В нашому селі діє Свято –Успенська церква Московського патріархату, інших релігійних общин не зареєстровано.

Промислові та сільськогосподарські підприємства,

 установи, що розміщені на території села

В селі працює ПСП “Рокитне” – директор В.П.Цісар, “ДСК” –директор А.А.Кінчур, ВАТ “Рокитнівський спецкар’єр” – директор І.І.Вівчар, спілка “Селянський ліс” - І.Б.Луцик, комбікормовий завод – В.І.Лопуга, лісництво - Д.С.Богданець.

Населення та його національний склад

Жителями села більшістю є української національності, решта 0, 02 % поділяють між собою росіяни, білоруси, молдавани, литовці.

Дорослого населення  проживає 3417 чоловік, а дітей віком до 18 років - 1474.

 

Історія нашого села

bottom of page